Motorika bebe od 4 mjeseca
Beba od 4 mjeseca veoma je aktivna i svakim danom uvježbava razne pokrete. To se najviše odnosi na ručice, pošto bebi žele da se dočepaju svega što im se nađe u blizini. Obratite pažnju da predmeti koji su u njenoj blizini budu bezopasni, jer će najverovatnije završiti u njihovim ustima.
Za još bolju motoriku, možete koristiti razne igračke za bebe od 4 mjeseca.
Držanje glave bebe dosad bi trebalo da je stabilno i neće biti neopohodno da je pridržavate. U četvrtom mjesecu počinje uvježbavanje sjedenja, tako da se trudite da što više bude u sjedećem položaju.
Normalna težina bebe od 4 mjeseca
Nemojte se plašiti prekomerne težine ako je beba na prirodnoj ishrani. U prosjeku bebina težina u prvih 6 mjeseci se uvećava od 150 do 200g nedeljno. Tek posle tog perioda, počeće težina da raste.
Vježbe za bebe od 4 mjeseca
Ako ste već uveli vježbe u dnevnu rutinu, znajte da nema mnogo razlike u odnosu na ovaj period. Sve vježbe imaju za cilj da se ojačaju bebini mišići za predstojeći period.
Vježbe u ležećem položaju na stomaku podstiče jačanje mišića ramena, ruku, stomaka i leđa.
Bebe treba da budu češće u sjedećem položaju. Preporuka je da što više radite ovu vježbu, kako bi se beba pripremila da samostalno sjedi.
Vožnja bicikla u ležećem položaju na leđima je odlična vježba, a ujedno dobra u borbi protiv grčeva. Koristi se za razvoj kolena, kukova i nogu.
Igranje sa predmetima je normalno za bebe. To će one same raditi, vaše je da predmeti budu odgovarajući. Stavite akcenat na vježbe za ruke, jer ih beba sve više koristi.
U ovom periodu može se postepeno uvoditi i čvrsta ishrana. Međutim, postoje i mišljenja da je do šestog mjeseca sasvim dovoljno majčino mlijeko. Dojenje će svakako bebi pružiti sve neophodne namjernice za rast i razvoj.
Najvažnije je da se čvrsta hrana ne uvodi prerano, već tek kada beba bude spremna. Postoje određene naznake putem kojih možete zaključiti da se ishrana možete promijeniti.
- Beba može da sjedi uspravno i drži glavu
- Otvara usta kada primjeti hranu u blizini
- Ako kojim slučajem riješite da uvedete kašice za bebe od 4 mjeseca, a ona odbija, nemojte navaljivati.
Takođe, želimo da istaknemo da se sokovi za bebe od 4 mjeseca ne preporučuju. Sokovi mogu da unesu pometnju tokom ishrane i naprave problem. Beba dobije apsolutno sve iz majčinog mlijeka.
Tek pošto napuni 6 mjeseci, možete razmisliti o uvođenju sokova, ali prirodnih. Zaobiđite industrijske.
Koliko spava beba od 4 mjeseca?
Prosjek spavanja bebe je 15 sati. Noću 10 sati i 5 tokom dana. Iako se ritam spavanja ustalio, dešava se da se bebe probude tokom noći. U ovom periodu dolazi do skoka u razvoju, te je njen mozak više aktivan. Zato je potrebno nešto više vremena da se uspava. Ova faza traje maksimalno 6 nedelja.
Vakcinacija sa 4 i po mjeseca
Vakcine za bebe su ovom periodu česte, a mnoge su i obavezne. U ovom periodu beba treba da primi sledeće vakcine.
- DTP - Druga doza protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja
- OPV - Druga doza protiv dečje paralize
- HiB - Druga doza protiv oboljenja koja izaziva hemofilus influence tip b
Šta treba da vas zabrine u razvoju bebe od 4 mjeseca?
Obratite pažnju na određene stvari i ako ih uočite, obavezno se javite svom doktoru.
- Beba ne obraća pažnju na predmete koji se pomeraju
- Ne reaguje osmijehom
- Ne proizvodi zvukove
- Ne drži stabilno glavu (nema kontrolu)
- Ne stavlja ruke u usta
Izvor:
https://trudnocaizdravlje.rs/beba-u-4-mesecu-beba-je-uspostavila-ritam-spavanja/