Beba od 8 mjeseci sve više upija i njen razvoj ide svojim tokom. Ritam spavanja je sve bolji po roditelje, u ishranu se uvode nove namjernice, a beba je sve aktivnija i pravi mali avanturista.
Beba od 8 mjeseci - rast i razvoj
Beba nastavlja svoj razvoj koji je usporen u odnosu na prethodni period, ali sporije. Ona se svakako razvija brzo, a najveće promene vide se u težini i savladavanju novih funkcija. Beba na težini dobija oko 450g mjesečno, a raste oko 1,5 cm mjesečno.
Beba od 8 mjeseci postaje sve aktivnija. Može da se okreće sa stomaka na leđa i obrnuto. Polako se pridiže dok sjedi, a u ovom periodu možete očekivati da počne da puzi.
Imajte na umu da roditelji često prave grešku, jer upoređuju svoju bebu s drugima. To nemojte raditi, pošto se svaka beba razvija svojim tempom.
Ishrana bebe od 8 mjeseci
Mlijeko je još glavni izvor ishrane, ali beba od mjeseci sada može da jede i druge stvari. Koje god namjernice da koristite u ishrani, važno je da se uvode postepno. To važi za čvrstu hranu i kašice za bebe.
Potrebno je strpljenje prilikom hranjenja, jer bebe mogu biti nepredvidive. Ako riješite da uvedete neku novu namjernicu, najbolje je da se posavjetujete sa pedijatrom. Beba od 8 mjeseci bi u ovom periodu trebalo da ima dva obroka dnevno. Uvođenje namirnica radi se na tri dana, jer tako možete da pratite reakciju bebe.
Koliko spava beba od 8 mjeseci?
Bebe spavaju oko 15 sati dnevno. Beba spava dva puta tokom dana, a znake umora ćete moći bez problema da uočite, a to su trljanje očiju, naslanjanje na rame i bez interesovanja za igru.
U ovom period beba se sve manje budi tokom noći, ali se i dalje dešava. To je najčešće zbog snova i nicanja zuba.
Vežbe za bebu od 8 mjeseci
Postoji nekoliko vježbi kojima možete da podstaknete bolji razvoj motorike. Preporuka je da ih izvodite svakodnevno, ali nemojte insistirati ako beba nije zainteresovana.
- Naizmenično podizanje nogica
- Hvatanje lopte - iznad bebine glave držite loptu i neka je dohvati
- Podizanje ručica
- Okretanje tijela
Šta ume beba od 8 mjeseci?
Beba bi dosad trebalo da savlada razne stvari, a neke od njih su:
- Može samostalno da sjedi
- Podiže se na noge
- Ume da promijeni položaj kako bi dohvatila neki predmet
- Okreće se sa leđa na stomak
Vakcine za bebu i bezbijednost
Ako je beba primila sve vakcine, idući pregled bi trebalo da bude u 9. mjesecu. Može se dogoditi da vakcinacija bude odložena, ali to je najčešće zbog prehlade bebe. Svakako pratite kalendar vakcinacije i savjete pedijatra.
Takođe, obratite pažnju na bebinu okolinu i predmet koje želi da dohvati. Radoznalost će ih gurati da sve što uzmu stave u usta. Pazite na oštre ivice, utičnice i dijelove namještaja, jer može doći do povrede.
Šta treba da vas zabrine kod bebe od 8 mjeseci?
Ako primijetite sljedeće stvari, onda je važno da se javite svom ljekaru:
- Ne može da sedi samostalno
- Nema interesovanja za okolinu
- Imate poteškoća prilikom hranjenja