Sretna trudnica

6. Šesta nedjelja (sedmica) trudnoće

Dok se još uvek privikavate na činjenicu da ste trudni, u 6. sedmici trudnoće kod vaše bebe se formiraju važni organi, srce počinje da funkcioniše, formiraju se mozak i kičmena moždina, a takođe se pojavljuju i prvi obrisi lica, kao i začeci udova. Sa druge strane, hormoni kod mame rade punom parom i ukoliko se do sada nisu pojavljivali simptomi trudnoće, u 6. nedjelji će se oni zasigurno ispoljiti.

Vaša beba u 6. nedjelji je sada veličine zrna riže

U 6. nedjelji trudnoće, vaš embrion još uvijek ne liči na bebu, ali se u tom malenom biću odvija toliko važnih procesa. U 6. sedmici srce definitivno funkcioniše ukoliko se to nije desilo do sada, a još jedan važan proces koji se odvija jeste zatvaranje neuralne cijevi koja sada postaje mozak i kičmena moždina vaše bebe. Embrion je sada velik oko 5mm, što je otprilike veličina koja odgovara jednom zrnu riže. Iako još uvijek nema obrise bebe, pojavljuju se prvi znaci koji će kasnije značajno uticati na spoljašnji izgled vaše bebe, a to su nos, uši i vilica koji počinju da se oblikuju. Embrion sada ima optičku komoru, koja će kasnije formirati oči. Takođe, nastaju pupoljci udova koji će se kasnije razviti u ruke i noge. Probavni, reproduktivni i urinarni sistem su trenutno u vrlo ranoj fazi razvoja.

 

Embrion je već zauzeo fetalni položaj

U ovom periodu embrion podsjeća na majušnog punoglavca koji u kompletu sa malim „repom“, sklupčan u fetalni položaj - sa pupoljcima nogu koje su uvučene trup embriona. Beba se smjestila i ne planira nigdje da ide uskoro!

 

Vaše tijelo u 6. sedmici trudnoće

Ukoliko do sada niste osjetili različite simptome trudnoće, sada je trenutak kada ćete definitivno početi da osjećate dejstvo hormona trudnoće koji mogu da daju prilično nepredvidive simptome. Simptome možete osjećati tokom cijelog dana, a mogu i samo da iznenada dođu i prođu. Mnogi od simptoma mogu da budu uzrok brige i ukoliko vam se čini da su određeni simptomi prejaki, u redu je da se konsultujete sa svojim ginekologom koji može da vam razriješi nedoumicu da li su oni normalni, kao i da vam da najbolju preporuku kako da se izborite sa određenim simptomima. Iako su mnogi simptomi u ranoj fazi trudnoće neugodni (mučnine, nadimanje, osjetljive grudi, umor, zaboravnost itd.) važno je da znate da su svi oni pokrenuti hormonskim procesima kojima je zapravo zadatak da zaštite vašu bebu i da joj omoguće da neometano raste.

 

Kako hormoni trudnoće djeluju na vaše tijelo i bebu?

I zato, kad god se iznervirate jer ste postale zaboravne i jer vam se odjednom čini da vas umor mnogo lakše savlada, a konstantni odlasci u toalet postanu naporni, imajte na umu da isti ti hormoni koji vam daju te simptome istovremeno štite embrion od neželjenih kontrakcija, štite ćelije koje brzo rastu od slobodnih radikala; kada osjećate bol u grudima i slične neprijatnosti, znajte da je to zato što se u njima razvijaju mliječne žlijezde koje će kasnije produkovati mleko za bebu; kada osetite žudnju za određenom hranom, sjetite se da isti ti hormoni podstiču vaš metabolizam da radi brže i da ima energiju i za vas i za vaš plod. Ugodite sebi, ali se potrudite i da unosite što više hranljivih namirnica i namirnica bogatih vitamina jer isti ti hormoni podstiču razvoj krvnih sudova u materici i placenti; podstiču protok krvi kroz organe koji se tek razvijaju; razvoj tkiva mozga i povezivanje neurona kod bebe; regiulišu nivo insulina; djeluju na mišiće i ligamente, opuštaju ih i pripremaju za kasniji porođaj.

 

Da li je rano da se velike vijesti saopšte prijateljima i porodici?

Mnogi budući roditelji osjećaju toliko ushićenje u trenutku kada posumnjaju na trudnoću da odmah požele da tu radost podijele i sa drugima. Do sada ste već sigurno uradili test na trudnoću i čekate samo još da ljekar potvrdi da je sve u redu tako da se sigurno pitate kada je najbolji trenutak da saopštite velike vijesti porodici i prijateljima. Možda ćete vi ili vaš partner željeti da sačekate i da završite sa prvom potvrdom trudnoće na ultrazvučnom pregledu, možda ćete to željeti nakon što prođete kroz prvo tromjesečje, a možda ćete htjeti da prvo završite sa svim skrining testovima koji mogu da ukažu na potencijalne anomalije ploda. Kako god da odlučite, važno je da znate da je ovo zajednička odluka i da je potrebno da o svemu prvo prodiskutujete sa partnerom prije nego što velike vijesti saopštite porodici i prijateljima.

 

Šta tate mogu da učine u 6. nedjelji trudnoće

Sigurno je da ste do sada primijetili određene promjene kod vaše partnerke. U prvom tromjesečju, buduće mame prolaze kroz niz simptoma i važno je da možete da ih razumijete kako biste joj pomogli da ih prebrodi i kako biste se i sami najbolje nosili sa cijelom situacijom. Simptomi kroz koje trudnice u ovom periodu mogu da prolaze su:

  • Umor. Vaša partnerka više ne može tek tako da “pregrmi” kada joj se prispava u toku dana. Njeno tijelo radi punom parom i potreban joj je adekvatan odmor.
  • Mučnine i povraćanje. Ovo je jedan od najomraženijih simptoma kod svih trudnica. Mučnine su česte, lako mogu da dovedu do čestih povraćanja, ali se smatraju normalnom pojavu usled velikih hormonskih promjena. Ipak, ukoliko su ovi simptomi prejaki, ukoliko vaša partnerka počne da gubi na težini, da dehidrira i da ove simptome doživljava previše intenzivno, možda ćete morati da se konsultujete sa lejkarom.
  • Česti odlasci u toalet. Usljed povećanja materice, djelovanja različitih hormona i pritiska na bešiku, mnoge trudnice imaju problem sa čestim mokrenjem. Pored toga, hormoni, ali i suplementi gvožđa mogu da doprinesu konstipaciji i čvrstoj stolici.
  • Bolne i osjetljive grudi takođe su rezultat hormonalnih promjena vezanih za početak trudnoće i pripreme grudi za buduće dojenje. Dobra vijest je da isti ti hormoni utiču i na intenzivnije doživljaje tokom odnosa.
  • Promjene raspoloženja. Pored svega navedenog, ono što ćete sigurno primijetiti jeste da će vaša partnerka postati razdražljiva i da će imati češče promjene raspoloženja - ovo je takođe zasluga hormonalnih promjena.

I zato, buduće tate, u ovom periodu potrebno je prije svega puno strpljenja i razumijevanja. U tijelu buduće majke vašega djeteta se odvija puno toga iako spolja trenutno i ne izgleda tako. Takođe, moraćete da budete fleksibilniji i da svoje planove uskladite sa trenutnom situacijom - događaji od po nekoliko sati i bez mogućnosti da se skokne do toaleta nisu opcija, kao ni nemogućnost da se buduća mama vašega djeteta naspava kad god osjeti da joj je to potrebno.

 

Zanimljivosti u vezi trudnoće

Da li ste znali da u Kini mnoge trudnice izbjegavaju hladnu hranu poput sladoleda i rashlađene lubenice? One preferiraju da konzumiraju tople napitke poput čaja i supe jer vjeruju da je trudnoća „hladne“ prirode i da vruće tečnosti doprinose ravnoteži jina i janga. Nema dokaza koji mogu da potkrepe ovu tvrdnju, ali ovo je i dalje uobičajena kulturna praksa u Kini.

Izvori:

  • Šta da očekujete dok čekate bebu - Sendi A. Hetavej, Arlin Ajzenberg i Hajdi A. Murkof; Kreativni centar 2020
  • Priručnik za zdravu trudnoću - Vilijam i Marta Sirs; Publik Praktikum 2020
  • Radost trudnoće - Tori Krop; izdavač Laguna 2010.

Povezani proizvodi

Sačuvano u omiljne
Švedske pelene A006303-BELA
Pamučna švedska pelena za široki povoj Vaše bebe
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
2,75 BAM
Kupi