Vaša beba sada postaje fetus (zametak), formirani su svi važni organi, uključujući i polne. Vrijeme je za prvi odlazak kod ginekologa - ultrazvuk kojim će se i zvanično potvrditi trudnoća i tokom koga ćete po prvi put moći da čujete otkucaje srca vaše bebe - ili više beba. Na ovom ultrazvuku možete saznati ukoliko je u pitanju višeplodna trudnoća.
Vaša beba u 8. sedmici je sada veličine maline
Beba je sada narasla oko 2,5 cm i teška je oko 15 grama i ako je prošle nedjelje bila veličine borovnice, sada njena veličina odgovara veličine maline.
Povijena glava i sklupčano tijelo počinju da se ispravljaju. Formirani su svi važni organi koje će beba imati i kada poraste. Srce je već podijeljeno na 4 komore, a šake, stopala i prsti su se u potpunosti formirali i već se pomalo pomjeraju. U 8. nedjelji se kod fetusa naziru svi zglobovi, a obrisi lica postaju sve jasniji - usta, nos, oči. U ovoj nedjelji formiraju se i genitalni organi, mada to još neko vrijeme neće biti vidljivo na ultrazvuku.
U 8. sedmici trudnoće, embrionalni rep nestaje i time je embrionalna faza razvoja završena. Beba sada postaje fetus (zametak) i ostaće fetus sve do trenutka dok se ne rodi.
Vaše tijelo u 8. nedjelji trudnoće
Do sada je moguće da ste primijetili da vam garderoba postaje malo tijesna u predjelu stomaka. Ovo se dešava jer se do 8. sedmici trudnoće materica već malo proširila bez obzira da li ste dobili na kilaži ili ne. Ukoliko spadate u 75% trudnica koje imaju izražene jutarnje mučnine - do sada već znate da jutarnje mučnine nisu samo jutarnje, već mogu da se jave u bilo koje doba dana. Tačan uzrok mučnina još uvijek nije potvrđen, ali se on pripisuje povećanom nivou estrogena i hCG-a, ali i zbog istezanja mišića materice i jer se mišići digestivnog trakta opuštaju - čime se usporava varenje.
Vrijeme je za prvi pregled
U slučaju da ste zdravi i da niste ranije imali visokorizične trudnoće, prvi pregled kod ginekologa najčešće se zakazuje u 8. nedjelji trudnoće. Prvi pregled u trudnoći radi se, prije svega, za zvaničnu potvrdu trudnoće. Iako ste možda već uradili test na bazi urina ili iz krvi, tek će vam na prvom pregledu vaš izabrani ginekolog potvrditi se plod razvija kako treba i da li je sve u redu što se tiče same trudnoće.
-
Uzimanje anamneze
Na prvom pregledu, vaš izabrani ginekolog, ukoliko niste ranije bili kod njega uzeće vašu detaljnu zdravstvenu istoriju. Budite spremni da pružite sve bitne informacije o bolestima koje imate ili ste imali, istoriju bolesti u vašoj porodici i vašega partnera, kao i o eventualnoj terapiji koju koristite. Vaš ginekolog će vas takođe pitati za datum poslednje menstruacije, kao i o trajanju ciklusa, eventualnim ginekološkim problemima i prethodnim trudnoćama ili abortusima ukoliko ih je bilo. Budite spremni da pružite što više informacija jer su one važne za vaš slučaj, a ukoliko ne možete da se sjetite tačnog datuma poslednje menstruacije, neka vas to ne brine, jer će ljekar na osnovu veličine ploda moći da odredi u kojoj se nedjelji nalazite i očekivani termin porođaja. Takođe, nemojte se ustručavati da obavijestite ginekologa ukoliko postoje neke druge informacije koje mogu da budu relevantne za vašu trudnoću. Na primjer, ukoliko već imate bebu i dojite, značajna informacija je da li ste dojili u vrijeme začeća; zatim, da li ste nedavno prestali da koristite pilule za kontracepciju; kao i ako je došlo do eventualnog krvarenja.
-
Prvi ultrazvuk
Na prvom pregledu možete da očekujete vaginalni ili abdomenalni ultrazvuk u zavisnosti od procjene ginekologa. Uz pomoć ultrazvuka se utvrđuje:
- veličina fetusa
- tačan termin porođaja
- otkucaji srca kod bebe
- da li je u pitanju materična ili vanmaterična trudnoća
- da li nosite jednu ili više beba
Nakon potvrde da je beba tu, vaš ginekolog će osluškivati otkucaje srca vaše bebe. To je trenutak koji predstavlja najveću radost za buduće roditelje. Vaša beba, ta mala tačka na ekranu, ima pravo živo srce koje kuca punom parom. Tačnije, 100-180 otkucaja u minuti. Za mnoge roditelje, ti prvi zvuci predstavljaju prvi trenutak kada shvataju da će postati roditelji.
Na prvom pregledu vaš ginekolog će moći da odredi tačniji termin porođaja; eventualnu blizanačku trudnoću; i eventualnu vanmateričnu (ektopičnu) trudnoću kada fetus ne raste u materici već u jajovodu - ektopična trudnoća ne bi trebalo da vas brine jer se javlja jednom u 100 slučajeva.
-
Analize
U zavisnosti od lične procjene, vaš izabrani ginekolog će vam vjerovatno dati upute za sledeće analize:
- rh faktor i krvna grupa djeteta
U slučaju da vi i vaš partner imate različite rh faktore, postoji mogućnost da ćete vi i beba takođe imati različite faktore. U tom slučaju, važno je da se isprate antitijela i da se eventualno da preventivna terapija
- kompletna analiza krvne slike
- analiza urina
Eventualno, ginekolog će vam moće dati uput i za nivo hCG-a, za nivo šećera u krvi, nivo d dimera, toksoplazmozu, sifilis i HIV.
Pored obaveznih i dodatnih analiza nakon uzimanja anamneze i ultrazvuka, ginekolog će vam na prvom pregledu dati preporuke za suplemente koje bi mogli da koristite, kao i za preventivu i ponašanje i odgovoriće vam na sva vaša pitanja i nedoumice u vezi prvog stadijuma trudnoće. Zbog toga se pripremite na vrijeme i razmislite o svim pitanjima za koje biste voljeli da dobijete odgovor.
Vježbanje u osmoj nedjelji trudnoće
Vježbanje tokom trudnoće može da bude veoma korisno i za mamu i za bebu. Nakon prvog pregleda i potvrde da je u pitanju zdrava i nerizična trudnoća slobodno možete da nastavite sa redovnim, ali umjerenim vježbanjem. Ukoliko do sada niste mnogo vježbali, preporučljivo je da krenete sa laganim i umjerenim aktivnostima tokom trudnoće.
Samo 30tak minuta umjerenog vježbanja 2-3 puta na nedjeljnom nivou može da vam pomogne da se mnogo bolje osjećate dok ste u drugom stanju. Osim toga, vježbanje u trudnoći može doprinijeti boljem i lakšem porođaju. Generalno, ono što je izvjesno da ćete se uz umjerenu aktivnost osjećati energičnije, bolje raspoloženo, imaćete manje problema sa bolom u leđima, a smanjićete i rizik od trudničkog dijabetesa, preeklampsije i prekomjernog povećanja težine u trudnoći.
Šta tate mogu da učine u osmoj nedjelji trudnoće? Vježbajte zajedno
Zajedničke aktivnosti sa vašom partnerkom doprineće da se zbližite, ali i da pomognete budućoj majki vašeg deteta da se bolje osjeća, da trudnoća bude bezbjednija i po majku i po vašu bebu, kao i da se trudnica psihofizički bolje pripremi za porođaj. Ipak, zbog mučnina, umora i drugih simptoma koji prate trudnoću, vaša partnerka neće uvijek biti raspoložena da se kreće. I zato je vaš zadatak da je motivišete da bude aktivnija (osim u slučaju da je gineokolog naložio mirovanje). Najbolji način da motivišete svoju partnerku da bude aktivnija i da vježba jeste da i vi vježbate zajedno sa njom.
Za početak, možete početi sa laganim šetnjama od po tridesetak minuta. Napravite krug po kraju tri puta nedjeljno, a onda se potrudite da postepeno pređete na šetnje po pet puta na nedjeljnom nivou.
Ipak, nemojte previše forsirati trudnicu. Ukoliko se osjeća previše loše, bolje je da šetnju skratite ili da je odložite za neki drugi dan.
Zanimljivosti u vezi blizanačke trudnoće
Da li ste znali da je svaka 42. rođena beba blizanac? U Africi je procenat blizanaca najveći, a samo u Beninu ima više rođenih blizanaca nego u bilo kojoj drugoj zemlji na svijetu sa 27,9 rođenih blizanaca na 1.000 rođenih. Blizanci suprotnog pola (jedan dječak i jedna djevojčica) čine približno jednu trećinu rođenih blizanaca.
Izvori:
- Šta da očekujete dok čekate bebu - Sendi A. Hetavej, Arlin Ajzenberg i Hajdi A. Murkof; Kreativni centar 2020
- http://gakfront.org/sr/strana/261/neophodni-pregledi-u-trudnoci
- Priručnik za zdravu trudnoću - Vilijam i Marta Sirs; Publik Praktikum 2020
- Radost trudnoće - Tori Krop; izdavač Laguna 2010.
- https://raisingchildren.net.au/pregnancy/dads-guide-to-pregnancy/early-pregnancy/exercise-early-pregnancy
- http://www.blizanci.rs/blog_15.php