Sretna trudnica

13. nedjelja (sedmica) trudnoće

Čestitamo! Sa 13. sedmicom trudnoće zašli ste u drugi trimestar. Ovaj trimestar označava i najbezbrižniji period - sve te nelagode koje ste možda ranije osjećali sada nestaju, a tu je i važno saznanje da je opasnost od odbacivanja ploda u najvećoj mjeri iza vas.

Vaša beba i dalje intenzivno raste. Njena glava sada postaje proporcionalnija u odnosu na tijelo (do nedavno je glava činila polovinu bebine dužine), a u pankreasu počinje da se luči važan hormon - insulin koji će biti zadužen za regulisanje nivoa šećera u krvi kod vaše bebe.

 

Vaša beba u 13. nedjelji - vaša limeta je postala limun

Ako je u 12. sedmici vaša beba bila približna veličini limete, sada je ona narasla kao limun. Beba sada teži oko 25 grama i počevši od sledeće nedjelje ili dve, bebe počinju da rastu različitim tempom, neke brže od drugih, neke sporije, iako sve prate isti razvojni put. U ovoj nedjelji počinju da joj se formiraju genitalije.

U crijevima vaše bebe takođe se očekuju velike promjene. Do nedavno su se crijeva ploda razvijala u šupljini unutar pupčane vrpce, ali su se sada smjestile tamo gdje će i ostati - u bebinom abdomenu. A kako bi zadovoljila potrebe vašeg rastućeg fetusa, placenta takođe raste - do rođenja će ona težiti između jedan i dva kilograma.

Takođe, pankreas od 13. sedmice trudnoće započinje proizvodnju veoma važnog hormona - insulina. Insulin reguliše mnoge metaboličke procese koji ćelijama pružaju potrebnu energiju i zadužen je za regulisanje nivoa šećera u krvi. U ovoj nedjelji kod bebe se formiraju i glasne žice - one koje će omogućiti da čujete njen smijeh, prve riječi, ali i plač nakon što se rodi.

 

Vaše tijelo u 13. sedmici trudnoće - ulazite u najbezbrižniji period trudnoće

Ukoliko ste trudni 13. nedjelja, nalazite se na početku drugog trimestra trudnoće. Ovo je velika stvar i za vas i za vašu bebu. Rizik od spontanog pobačaja sada je sveden na minimum što znači da možete da odahnete i da saopštite vijest prijateljima i porodici ukoliko to već niste učinili. Sa druge strane, jutarnje mučnine i pad energije trebalo bi da nestanu. Ipak, drugi trimestar ima neke nove simptome. Dobra vijest je da i nisu svi toliko loši.

Simptomi u 2. trimestru

Iako se večina nelagodnih simptoma iz prvog tromjesečja povlači sa ulaskom u drugi, ipak postoje određeni simptomi koje možete da osjećate u drugom tromjesečju. Ti simptomi mogu da budu:

Pojačani seksualni nagon: razlog ovome mogu da budu hormoni trudnoće, ali i pojačana prokrvljenost u predjelu karlice. Rezultat je intenzivniji doživljaj tokom odnosa, kao i intenzivniji orgazmi.

Glavobolja - u drugom tromjesečju mogu se javiti i problemi sa glavoboljom. Glavobolja se češče javlja kao simptom u prvom tromjesečju, ali usljed hormonalnih promjena, možete ih imati i u drugom.

Umor - ovo je jedan od simptoma koje većina trudnica osjeća u prvom tromjesečju, ali, iako se mnogima nivo energije vraća sa početkom drugog tromjesečja, vaše tijelo i dalje intenzivno radi kako bi podržalo bebu, tako da je moguće da će vam i u drugom tromjesečju biti potrebne češće dremke i pauze.

Bol u leđima - tokom trudnoće ligamenti u tijelu majke prirodno postaju mekši. Ovo je dio pripreme za budući porođaj. Međutim, iz istog razloga vaš donji dio leđa i karlice može biti opterećen i možete osjetiti bolove u leđima.

Loša probava i gorušica - i ovi simptomi su vrlo česti u trudnoći zbog hormonalnih promjena i položaja bebe u stomaku. Vodite računa o ishrani i izbjegavajte namirnice koje vam mogu dodatno pogoršati ove simptome.

Otečene ruke, noge, stopala, šake i lice - vjerovatno ćete prvo primijetiti promjene na licu i pridavaćete to dobitku na kilaži. Ipak, vrlo brzo ćete uvidjeti da je u pitanju oticanje, a naročito kada se pridruži osjećaj otečenosti u nogama, rukama, šakama i stopalima. Razlog ovome je  zadržavanja vode u organizmu koje je karakteristično u trudnoći.

Pojačan sekret - nešto novo što ste nedavno mogli da primijetite jeste pojačanje vaginalnog sekreta. Poznat kao leukoreja (u narodu bijelo pranje) ovaj sasvim normalan vaginalni iscjedak trebalo bi da bude tanan i prozoran, sa blagim ili  čak i bez mirisa. Dodatno, količina bijelog pranja mogla bi da se povećava kako vaša trudnoća bude napredovala. Za nastanak ovog simptoma zaslužna je povećano lučenje estrogena, ali i pomenuta bolja prokrvljenost u karličnom dijelu. Iako spada u dosadne simptome, znajte da je u pitanju zašitni odgovor tijela kako bi se porođajni kanal zaštitio od različitih infekcija i kako bi se održala optimalna ravnoteža bakterija u vašoj vagini.

 

Šta buduće tate mogu da učine po pitanju novih simptoma?

Jedan od najvećih problema koje vaša partnerka može imati jesu glavobolje. Do sada ste naučili kako brojni lijekovi nisu pogodni za korišćenje u trudnoći. Ovo provjerite sa ljekarom, ali paracetamol je u većini normalnih trudnoća dozvoljen kao lijek za većinu bolova.

Podijelite kućne poslove i dajte budućoj majki vašega djeteta vremena da se odmori ako to želi. Podsjetite je da sjedenje sa podignutim nogama može da pomogne pri zadržavanju vode koja je glavni uzrok otečenosti. Takođe, postarajte se da otklonite svaki stres u životu vaše partnerke koliko je to u vašem slučaju moguće.

I možda i najvažnije - ne dajte vašoj partnerki da nosi ništa što je teško. Njena leđa su tokom trudnoće u znatno većem riziku od oštećenja nego što je to ranije bio slučaj. Takođe, određeni položaji sa dizanjem teškog tereta iz čučnja može negativno da deluje na grlić koji može da popusti ili da dođe do skraćenja istog što predstavlja faktor za rizičnu trudnoću.

 

Mitovi o trudnoći - otkucaji srca fetusa mogu pomoći u predviđanju pola

Pažljivo slušajte puls vaše bebe i moći ćete da predvidite pol vaše buduće bebe, da li vam je to neko već rekao? Ovo naravno nije istina i predstavlja još jedan mit vezan za trudnoću. Normalni fetalni puls za sve bebe u materici kreće se od 120 do 160 otkucaja u minuti. Moraćete da sačekate ultrazvuk ili porođaj kako biste saznali pol.

Izvori:

Šta da očekujete dok čekate bebu - Sendi A. Hetavej, Arlin Ajzenberg i Hajdi A. Murkof; Kreativni centar 2020

Priručnik za zdravu trudnoću - Vilijam i Marta Sirs; Publik Praktikum 2020

Radost trudnoće - Tori Krop; izdavač Laguna 2010.

https://www.nct.org.uk/pregnancy/dads-be/second-trimester-10-big-things-think-about-for-dads

Povezani proizvodi

Sačuvano u omiljne
NUK
Nuk tečnost za ispiranje flašica je prirodan i ekološki proizvod koji se koristi za odr...
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
10,00 BAM
Kupi