U 10. nedjelji trudnoće vi ste zapravo u 2. nedjelji 3. mjeseca trudnoće. Preostalo vam je još 6 mjeseci do porođaja.
U ovoj nedjelji stomak vaše bebe počinje da proizvodi digestivne sokove, a bubrezi produkuju sve veće količine urina. Takođe, u 10. nedjelji trudnoće kod bebe počinju da se formiraju kosti i hrskavica. Koljena i zglobovi sve više poprimaju budući oblik, dok laktovi i ruke već funkcionišu. Iako je za većinu standardnih genetskih testova previše rano, ukoliko se odlučite za tu opciju, od 10. sedmice trudnoće moguće je uraditi prenatalni test iz krvi kako biste se uvjerili kako je sa vašom bebom sve u redu.
Vaša beba u 10. sedmici trudnoće - početak fetalnog perioda
U 10. nedjelji trudnoće vaša beba izlazi iz embrionalnog perioda i ulazi u fetalni. Dužina bebe sada je između 2,5 i 3 cm i teška je oko 4 grama. Njena glava sada obuhvata polovinu dužine tijela, a izbočina na čelu omogućava razvoj mozga koji na svakih 60 sekundi proizvede nevjerovatnih 250 000 moždanih ćelija!
U ovoj nedjelji organi vaše bebe nastavljaju da rastu. Većina vitalnih organa poput srca, mozga, pluća, bubrega i jetre već funkcioniše, ali će nastaviti da sazrijeva tokom ostatka vaše trudnoće.
Nokti na rukama, nogama i kosi počeće da postaju vidljivi ove nedjelje. Prsti više nisu mrežasti. Ispod zubnih desni sada se razvijaju pupoljci budućih 20 zuba.
Započinje period intenzivnog rasta
Prelazak iz embronalne u fetalnu fazu sa sobom nosi niz promjena u razvoju bebe. U narednih par nedjelja beba će intezivno dobijati na rastu.
Beba sve više poprima ljudski oblik. Njeno lice u narednih par nedjelja dobiće konture po kojoj će beba biti prepoznatljiva ubuduće, a samo telo će se sve više oblikovati zajedno sa nastankom kostiju i hrskavice. Udubljanja na nogama se razvijaju u koljena i zglobove. Beba već može da savija ruke i pomjera noge koje postepeno postaju sve oblikovanije i jače.
I drugi sistemi su u pokretu. Želudac vaše bebe sada već proizvodi probavne sokove, bubrezi sve veće količine urina, a ako je vaša beba dječak, u ovoj fazi se već proizvodi testosteron.
Beba aktivno guta amnionsku tečnost i maše rukama i nogama iako to i dalje ne možete da osjetite.
Vaše tijelo u 10. sedmici trudnoće - vaša materica je sada veličine grejpa
U ovoj nedjelji vaš stomak će već početi da se primjećuje. Ukoliko ste prije trudnoće imali ravan stomak i niste još pretjerano dobili na težini, sada će se sigurno razaznavati trudnički stomačić, a ukoliko ste i ranije imali stomačić, vidljivost će biti manja.
Iako je beba i dalje sićušna, vaša materica raste i ona je sada približna veličini jednog grejpa. Ukoliko je u pitanju prva trudnoća, stomak raste sporije, ali ako vam se čini da vam stomak brže raste nego drugim trudnicama, znajte da je i to normalno jer sve zavisi od jačine stomačnih mišića, kao i da li je u pitanju prva ili neka od narednih trudnoća.
Druga stvar koja je primetna u ovoj fazi trudnoće jesu izražene vene koje se pojavljuju na koži, a koje mogu biti na dojkama ili stomaku. Za ovu pojavu zaslućna je veća prokrvljenost, odnosno proširena mreža vena koja je zadužena za povećano snabdijevanje krvlju koja je potrebna za ishranu vaše bebe.
Vjerujemo da ćete u ovom periodu već početi da razmišljate o velikim pitanjima i odlukama koje su pred vama. Od toga gdje ćete i kako živjeti nakon što se beba rodi, gdje ćete se poroditi, da li želite da suprug prisustvuje porođaju, a vjerovatno se i pitate koji je pol bebe i možda već sastavljate spisak imena za obe opcije. U narednih nekoliko nedjelja čeka vas pregled uz uzimanje parametara za Dabl test koji može da ukaže ukoliko postoje određene abnormalnosti kod ploda, a ono što bi trebalo da znate jeste da već sada imate opciju neinvazivnog prenatalnog testa koji se vrši na osnovu uzorka majčine krvi.
Prenatalni test iz krvi
Iako vam se možda čini da je još uvijek previše rano u 10. sedmici trudnoće moguće je uraditi ekspertski prenatalni test jer u krvi majke već ima dovoljno fragmenata DNK bebe. Na osnovu ovih fragmenata može da se razlikuje majčinska DNK od bebine, kao i da se detektuju anomalije i hromozomske aberacije. Na osnovu ovog i ostalih prenatalnih testova se ustanovljava postojanje ili nepostojanje nekih genetičkih bolesti. Ukratko, roditelji mogu da se uvjere da li je plod, odnosno beba generalno genetički u redu. Pouzdanost ekspertskih prenatalnih testova iz krvi je prilično visoka, čak preko 98%. Mana ovih testova je što u ovom trenutku Republički fond za zdravstveno osiguranje u našoj zemlji ne pokriva troškove testiranja, ali se budući roditelji sve češće odlučuju za njih jer su potpuno neinvazivni i jer nemaju faktor rizika kao što je to slučaj kod, na primer - amniocenteze.
Šta tate mogu da učine?
Drage tate, uvijek je toliko stvari koje možete da učinite. Za početak, obzirom da je ovo period velikih odluka i pitanja na koje je potrebno dobiti odgovore, postarajte se da dobijete što više informacija o svim potrebnim pregledima, testovima i opcijama koje su pred vama. Nastojte da se što bolje informišete i da sa svojom partnerkom zajedno donesete najbolje odluke za vas i vašu bebu. Takođe, osluškujte buduću majku vašega djeteta. Imajte razumijevanja za nelagodnosti koje može da osjeća zbog velikih promjena koje se dešavaju u njenom tijelu i nastojte da pronašete konkretna rešenja koja bi mogla da joj pomognu ili jednostavno budite tu za nju - nekada je to i više nego dovoljno.
Mitovi u vezi trudnoće - oblik vašeg stomaka ili lica mogu da ukažu na pol bebe
Da li bebu nosite nisko? Legenda kaže da imate dječaka. Ako je vaš stomak viši, to je djevojčica. Drugi mit sa kojim se buduće mame često susreću jeste da ako trudnica poprimi punije lice ili akne, ona nosi djevojčicu. Ove tvrdnje su potpuno neutemeljene i spadaju u prazne priče popularne kod starijih žena. Na vaš oblik lica i stanje kože tokom trudnoće utiču brojni drugi faktori, poput prehrane i genetike. A što se tiče stomaka, stomačni mišići se istežu sa svakom narednom trudnoćom. Dakle, ako je ženski stomak viši, to samo znači da ima jake trbušne mišiće ili je u pitanju njena prva trudnoća.
Izvori:
Šta da očekujete dok čekate bebu - Sendi A. Hetavej, Arlin Ajzenberg i Hajdi A. Murkof; Kreativni centar 2020
Priručnik za zdravu trudnoću - Vilijam i Marta Sirs; Publik Praktikum 2020
Radost trudnoće - Tori Krop; izdavač Laguna 2010.