Sretna trudnica

15. nedjelja (sedmica) trudnoće

U 15. sedmici trudnoće ne bi trebalo da osjećate nezgodne simptome poput mučnina i nedostatka energije, a stomak još uvijek nije toliko veliki da bi mogao da vas ometa u različitim aktivnostima. Kod beba u 15. nedjelji započinje period okoštavanja skeleta, a njene uši i nos konačno dolaze na svoje mjesto. Beba je sve aktivnija u nastojanju da ojača tijelo i organe koji se razvijaju, ali i kako bi uvježbala buduće pokrete poput disanja i sisanja koji će joj omogućiti da normalno funkcioniše nakon rođenja.

Vaša beba u 15. sedmici trudnoće je sada veličine kruške

Otprilike oko 15. nedjelje trudnoće bebin razvoj se značajno ubrzava. Beba će u narednim nedjeljama rasti intenzivnije nego do sada. U poređenju sa prethodnom nedjeljom kada je beba bila velika otprilike kao jedna narandža, njena veličina u 15. sedmici treudnoće odgovara veličini jedne kruške.

Koža u ovoj nedjelji postaje tanka, a kada biste mogli da vidite svoju bebu, ona bi vam djelovala prozirno sa jasno definisanim krvnim sudovima.

U ovoj nedjelji započinje i okoštavanje budućeg bebinog skeleta. Uši i oči bebe konačno dolaze na svoje mjesto (do nedavno su uši bile smještene na vratu, a oči su bile na bočnim dijelovima glave).

 

Bebine aktivnosti

U 15. nedjelji trudnoće beba je vrlo aktivna. Veći dio dana beba provodi u uvježbavanju pokreta koje će joj kasnije omogućiti da diše, da sisa, da se kreće i da plače. A kada smo kod plača, u rubrici o zanimljivostima o trudnoći pisali smo vam više o tome da li beba može da plače dok je u materici.

 

Vaše tijelo u 15. sedmici trudnoće

Ako ste u 15. nedjelji trudnoće, to znači da ste u drugom trimestru, četvrtom mjesecu trudnoće i da vam je ostalo 25 nedjelja do termina. Više o kalendaru trudnoće, kao i o načinu na koji se računaju nedjelje trudnoće i termin porođaja možete pročitati na ovom linku - kalendar trudnoće

 

Simptomi trudnoće u 15. nedjelji

Čestitamo. Sa 15. sedmicom trudnoće ulazite u period trudnoće koji mnoge trudnice smatraju najblaženijim. Većina dosadnih simptoma poput mučnine i zamaranja trebalo bi da se više ne javljaju, a stomak, iako se vidi, još uvijek nije toliko veliki da bi vam predstavljao otežavajući faktor za kretanje i svakodnevno funkcionisanje.

Ipak, od simptoma koji nisu toliko mučni, ali mogu da budu problem ako se ne reaguje na vrijeme, mogu da se jave problemi sa desnima. Vaši hormoni trudnoće mogu da doprinesu pojavi gingivitisa, infekcija i upala u predjelu desni. Isti ti hormoni mogu da dovedu do hronične zapušenosti nosa, a u ređim slučajevima mogu da odvedu da dođe i do krvarenja iz nosa, ali ovi simptomi ne bi trebalo da vas zabrinjavaju previše.

 

Njega zuba i desni

Ipak, ono što zahtijeva vašu pažnju jeste briga o desnima, jer, u slučaju gingivitisa koji se ne liječi blagovremeno, moguće je da dođe i do parodontitisa. Parodontitis predstavlja infekciju kostiju i tkiva koji podupire zube, a postoje istraživanja koja su potvrdila da postoji veza između parodontitisa, preeklampsije i rizika od prijevremenog porođaja.

I zato, ne zaboravite na redovnu njegu zuba koja podrazumeva pranje zuba od minimum dva puta na dan, kao i redovno čišćenje zubnim koncem. Takođe, ne zaboravite na redovne posjete zubaru.

 

Koliko možete dobiti na težini tokom trudnoće?

Sa intenzivnim rastom vaše bebe, bez obzira na vašu pređašnju kilažu, počećete da rastete i vi. Dok je dobijanje na težini od 300 grama do pola kilograma na nedjeljnom nivou od 4. mjeseca  pa sve do 36. nedjelje nešto što je normalno, važno je da vodite računa da se vaša težina ne poveća drastično tokom trudnoće. Ovo ćete postići redovnim praćenjem težine, ali i vođenjem računa da se dovoljno krećete i pravilno hranite. Gledano u globalu, do 36. nedjelje trudnoće kada bi dobijanje na težini trebalo da počne da stagnira je sasvim u redu da dobijete do maksimalnih 12 kg u odnosu na vašu početnu kilažu. Sve preko toga već može da bude problematično i takođe predstavlja faktor rizika za preeklampsiju i prijevremeni porođaj.

 

Savjeti za buduće tate - briga za budućnost

Period trudnoće i iščekivanje dolaska prinove u porodicu za mnoge roditelje prolazi u znaku planiranja i ponovnog razmatranja sopstvene budućnosti. Buduće tate tokom perioda mogu da shvate da im stvari kao što su finansijske brige, veza sa partnerom, kao i radni zahtjevi uzrokuju veliki stres.

Dolazak prinove uključuje puno promjena koje često dolaze odjednom. Možda će vas mučiti to kako ćete finansijski pokriti tu budućnost koja dolazi, možda ćete se brinuti jer mislite da niste spremni da brinete o novorođenčetu. Takođe bi uzrok stresa mogao da bude i strah da ćete izgubiti vrijeme samo za sebe i za svog partnera ili da će se vaša veza sa partnerkom trajno promijeniti.

Tate u ovom periodu može da obuzme nagon da što prije doprinesu budućoj porodici. Možda ćete poželiti da pronađete komforniji dom ili da potpuno promijenite karijeru. Ili ćete se osjećati sputano jer smatrate da ne postoji bilo šta što bi mogli da učinite a što bi moglo da doprinese.

Prije nego što se odlučite za velike promjene koje bi možda mogle dodatno da opterete vaš život, dobro promislite i uradite analizu finansijske situacije, ali ne zaboravite da se o svemu konsultujete i sa vašom partnerkom. Ukoliko uslovi to dozvoljavaju, velike promjene mogu biti u redu. Međutim, možda vam velike promjene i nisu neophodne. Možda je bolje da se odlučite da neke troškove smanjite i da na taj način uštedite dok okolnosti ne budu povoljnije. Ili, možda već imate sve što vam je neophodno, a vašoj bebi i njenoj mami su samo potrebne sitnice i vaša nepodijeljena pažnja.

 

Zanimljivosti u vezi trudnoće - da li bebe plaču u materici?

Dok čitate o svemu što prati razvoj i aktivnosti bebe u vašoj materici tokom trudnoće, možda ćete se zapitati i da li beba može da pokaže znakove nezadovoljstva, odnosno - da li beba može da plače u materici? Iako postoje naučne studije koje su se temeljno bavile ovim pitanjem, odgovor nije nimalo jednostavan. Naime, studije koje su rađene mogu samo da ispituju bebinu gestikulaciju, a sam zvuk plača koji bi označavao zasiguran potvrdan odgovor na ovo pitanje je nemoguće čuti.

Dakle, naučnici jesu uočili različite obrasce kod beba u materici koji bi mogli da navedu na odgovor da beba plače ili vježba plakanje dok je u materici, ali, nijedna studija nije uspjela da izdvoji zvuk koji bi ukazao da isti postoji u materici jer je za zvuk neophodno da postoji i vazduh koji bi ga prenosio.

Ipak, to da li beba proizvodi ili ne proizvodi zvuk plakanja i nije stvar koja bi trebalo posebno da vas brine. Vaša beba je dobro, samo uvježbava buduće obrasce disanja, facijalne pokrete i pokrete usta koji će joj omogućiti da nakon što se rodi može da vam ukaže kada joj nešto nije potaman.   

Izvori:

Šta da očekujete dok čekate bebu - Sendi A. Hetavej, Arlin Ajzenberg i Hajdi A. Murkof; Kreativni centar 2020

Priručnik za zdravu trudnoću - Vilijam i Marta Sirs; Publik Praktikum 2020

Radost trudnoće - Tori Krop; izdavač Laguna 2010.

https://raisingchildren.net.au/pregnancy/dads-guide-to-pregnancy/middle-pregnancy/stress-pregnancy-for-men

https://www.healthline.com/health/pregnancy/do-babies-cry-in-the-womb