Sretna trudnica

40. sedmica trudnoće

I dalje ste u 9. mjesecu trudnoće, iako vam se sada vjerovatno čini da se taj mjesec odužio.

Da li ste znali da samo 4% trudnica rodi bebu u predvođenom terminu? Ukoliko vam je termin prošao, nema razloga za brigu. Kod preostalih 96 procenata do porođaja dolazi do 2 sedmice prije ili poslije, a od tog procenata čak 30% porođaja desi se nakon termina.

Vaša beba u 40. sedmici trudnoće

Imuni sistem bebe

Vaša posteljica još uvijek snadbijeva bebu antitijelima koja će je štititi u prvih 6 mjeseci života dok ne razvije svoj imuni sistem. Kod dojenih beba, količina tih antitijela je još i veća, pogotovo ona koja se produkuju kroz kolostrum - prvo majčino mlijeko koje je jako hranljivo i bogato antitijelima i koje se produkuje u prvih nekoliko dana nakon porođaja.

Veličina bebe

Prosječna težina bebe u 40. sedmici trudnoće je oko 3,5 kg, a dužina oko 50 cm. Ono što je interesantno jeste da će pupčana vrpca biti duga isto koliko i beba po rođenju, a posteljica će biti osam puta lakša u odnosu na bebinu težinu.

Apgar test

Nakon rođenja, beba se ocjenjuje jednostavnim testom koji se sastoji od pet tačaka Apgar indeksa. Ocjenjuju se rad srca, izgled i boja kože, refleksi, tonus mišića i disanje. Cilj testa jeste da se utvrdi koliko se beba adaptirala na novu sredinu van majke. Za sve navedene parametre beba dobija od 0 do 2 boda, sa maksimalnim rezultatom do 10 bodova.

Kod ocjene od 8 do 10 znače da je beba u zadovoljavajućem stanju i da joj nije potrebna dodatna njega.

Kada je ocjena od 5 do 7 to znači da novorođenče nije u najboljem stanju i da će joj biti potrebna dodatna pomoć.

Za ocjenu 4 i niže novoođenčetu će biti potrebna intenzivna njega i praćenje zdravstvenog stanja tokom dužeg vremenskog perioda.

 

Vaše tijelo u 40. sedmici trudnoće

Ako ste u 40. sedmici trudnoće, to znači da ste u trećem trimestru, na kraju devetog mjeseca trudnoće, odnosno u 5. sedmici 9. mjeseca trudnoće. Ukoliko do porođaja ne dođe u toku ove sedmice, to znači da ćete zagaziti i u 10. mjesec trudnoće, što je potpuno normalno - jer 30% trudnoća traje preko 40 sedmica.

Više o kalendaru trudnoće, kao i o načinu na koji se računaju sedmice trudnoće i termin porođaja možete pročitati na ovom linku - https://www.aksabih.ba/savjeti/sretna-trudnica/386-kalendar-trudnoce-po-nedjeljama

Kontrakcije

U 40. sedmici trudnoće sasvim je normalno da osjećate mnogo kontrakcija. Ipak, ako su u pitanju Brakston Hiksove kontrakcije one ne bi trebalo da budu bolne. Kada počnu prave kontrakcije, jasno ćete primijetiti razliku. Prave kontrakcije podrazumijevaju bolove koje prati i stezanje mišića stomaka, a bol nestaje kada kontrakcija prođe, odnosno kada se mišići opuste.

Kada krenu prave kontrakcije:

Kada dođe do pravih kontrakcija koje prethode porođaju, ne morate odmah da idete u bolnicu, već najprije pokušajte sledeće:

Ukoliko se desi da prve kontrakcije osjetite u toku noći, pokušajte da nastavite da spavate (osim ukoliko kontrakcije nisu u toj mjeri bolne da ne možete). Ukoliko uspijete da odspavate, grlić će se lagano širiti dok spavate, a odmor će vam pomoći da se bolje pripremite za porođaj.

Ukoliko se prve prave kontrakcije jave tokom dana, probajte da lagano šetate koliko možete jer ćete na taj način pomoći bebi da se pomjeri u položaj za porođaj i da se grlić razmekša.

Uvidjećete da vam različite poze pomažu dok traje konrtakcija. Možda te poze uključuju lagano saginjanje dok se držite uz trosjed ili jednostavno ljuljuškanje dok kontrakcija ne prođe. Isprobajte različite poze, dišite lagano i nastojte da se krećete koliko možete.

U ublažavanju kontrakcija mogu da pomognu i tuš i topla kupka. Masaža vašeg partnera takođe može da bude od velike pomoći.

Ukoliko ste išli na psihofizičke pripreme za porođaj sigurno ste uvježbali različite tehnike disanja. Sada je pravi trenutak da prepoznate vrstu kontrakcije koju imate i da se fokusirate na to disanje. Ukoliko niste upoznate sa ovim tehnikama, probajte da duboko udišete kroz nos i izdišete na usta držeći vilicu opuštenom sve vrijeme.

I možda najvažnije - pokušajte da ostanete smireni. Kada ste opušteni i svjesni, moći ćete da kontrolišete bolove mnogo lakše nego kada ste uznemireni.

U trenutku kada shvatite da kontrakcije traju duže od jednog minuta sa razmakom koji nije veći od 5 minuta između dvije kontrakcije, vrijeme je da krenete u bolnicu.

Tri faze porođaja

Porođaj se sastoji iz 3 faze. Prva faza podrazumijeva porođajne kontrakcije i razmekšavanje i otvaranje grlića dok se on ne otvori 10 cm. Ova faza može da potraje  između 6 i 12 sati, a ukoliko niste prvorotka, ova faza može da bude i kraća.

Druga faza predstavlja sam porođaj, a treća faza je rađanje posteljice.

 

Savjeti za buduće tate - skrenite misli sa porođaja

Da li vam se čini da se ovih dana sve vrti oko porođaja? Naravno da je i vama i vašoj partnerki sigurno teško da se fokusirate na bilo šta drugo kada ste prebacili termin, ali, zaista bi bilo dobro da pokušate da skrenete misli. Gledanje u sat neće vam pomoći da ubrzate porođaj. Znajte da će beba doći onda kada je spremna, a ljekari su tu da procijene da li je potrebna indukcija. Pokušajte da se ponašate normalno i da vam dani budu ispunjeni. Opustite se zajedno uz dobar film, prošetajte i nastojte da se što više odmorite. I slobodno recite znatiželjnim članovima porodice i prijateljima da će dobiti vijesti iz prve ruke onda kada ih bude bilo.

 

Zanimljivosti u vezi porođaja - koliko se pravi porođaj razlikuje od onoga koji vidimo u filmovima?

Prikazi porođaja na filmovima često su vrlo dramatični. Vodenjak pukne, roditelji odmah potrče u bolnicu, tamo ih brzinom vjetra proslijede do porođajnog bloka i sam porođaj najčešće dolazi uz mnogo vikanja i urlanja. Sve ovo se uglavnom razlikuje od stvarnog života. Pod jedan - pucanje vodenjaka ne mora da bude prvi znak porođaja i nakon uočavanja prvih znakova nije neophodno odmah odjuriti u bolnicu. Po prijemu vas, osim u slučaju da su kontrakcije zaista česte i da je otvorenost grlića velika neće tako brzo odvesti u porođajni blok. Zapravo, pregled ljekara i priprema za porođaj mogu da potraju minimum sat vremena. A kada je u pitanju vikanje, ovde je stvar potpuno subjektivna. Dok neke porodilje tvrde da im je vikanje pomoglo u poslednjem stadijumu porođaja da istisnu bebu, dobar procenat porodilja se koncentriše na disanje i štedi snagu za poslednje napone koji prethode dolasku bebe.

 

Izvori:

Šta da očekujete dok čekate bebu - Sendi A. Hetavej, Arlin Ajzenberg i Hajdi A. Murkof; Kreativni centar 2020

Priručnik za zdravu trudnoću - Vilijam i Marta Sirs; Publik Praktikum 2020

Radost trudnoće - Tori Krop; izdavač Laguna 2010.

https://www.pregnancybirthbaby.org.au/common-myths-about-giving-birth